
Nie każda książka ma swój numer ISBN. Nie jest on obowiązkowy, ale… warto go sobie załatwić. Tym bardziej, że to nic nie kosztuje.
ISBN to Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki, składający się z 13 cyfr. Żeby go pozyskać, wystarczy założyć konto w serwisie e-ISBN i zamówić pulę numerów. Zrobicie to TUTAJ.
Wydawca (czyli również osoba, która decyduje się na self publishing i odpowiada za cały proces wydawniczy) otrzymuje pulę numerów do wykorzystania (10, 100, 1000 lub 10 000). Później może oczywiście zamówić kolejne.
Zamówienie tych numerów, jak i oznaczanie nimi książek jest całkowicie bezpłatne. Identyfikator ISBN ułatwia (a czasem po prostu umożliwia) sprzedaż książki (o ile rozważacie współpracę z ksiągarniami) i jej wypożyczanie w bibliotekach. Numer ten pozwala również jasno odróżnić formy produktu (drukowane i cyfrowe). Jeśli planujecie samodzielnie wydać książkę i zastanawiacie się, skąd się biorą kody kreskowe na książkach – te, nad którymi najczęściej jest właśnie ISBN – to właśnie z systemu e-ISBN. Generuje się je samodzielnie, podobnie jak kody QR. Instrukcję znajdziecie TUTAJ.